Célkitűzés
A kurzus célja olyan térinformatikai modellek, megoldások, illetve programcsomagok megismerése, illetve segítségükkel történő szoftverfejlesztés elsajátítása, amelyeknek köszönhetően piacképes szakmai tudásra tehető szer, előnyt jelentve a szakterületben való elhelyezkedésben.
A félév során a hallgatók az általuk választott témakörrel, vagy témakörökkel foglalkozhatnak, amely lehet gyakorlatorientált, vagy elméleti, tudományos terület is a térinformatika, illetve a távérzékelés területéről.
Szükséges előismeretek
- Térinformatikai és távérzékelési alapismeretek.
- Szoftvertechnológiai alapok, általános szoftver architektúrák.
- Projekteszközök általános ismerete.
- Objektumorientált programozás, modellezés, tervminták.
- Adatszerkezetek és elemi algoritmusok ismerete.
Számonkérés
A hallgatók a tárgyból gyakorlati jegyet szerezhetnek.
A hallgatóknak egy projektfeladatot kell teljesíteniük a félév során, amely lehet egy adott tudományos térinformatikai/távérzékelési témakör feldolgozása vagy egy alkalmazási projektfeladat teljesítése. A hallgatóknak a félév elején kell kiválasztani a megfelelő témakört, illetve feladatot, majd a félév végén prezentálniuk a végeredményt. A projektek megvalósítása történhet egyedileg, illetve csoportosan is.
Értékelés
A hallgatók a tárgyból aláírást, valamint gyakorlati jegyet szerezhetnek. Az értékelés a hallgató egyéni teljesítménye alapján történik, az elvégzett munka minősége alapján.
Az aláírás előfeltétele projektmunka legalább elégséges szinten történő teljesítése és a prezentáció megtartása.
Tematika
- -
- Bevezető, követelmények ismertetése
- Projektfeladatok kiválasztása
- Konzultáció
- Projekt állapotjelentés (tervezés)
- Tavaszi szünet
- Konzultáció
- Konzultáció
- Projekt állapotjelentés (implementáció 1.)
- Konzultáció
- Konzultáció
- Projekt állapotjelentés (implementáció 2.)
- Konzultáció
- Projektfeladatok értékelése
Projekt határidők
- Projekt állapotjelentés (tervezés): március 10.
- Projekt állapotjelentés (implementáció 1.): április 7.
- Projekt állapotjelentés (implementáció 2.): április 28.
- Projektfeladatok értékelése: május 12.
Segédanyagok
Tudományos projekt megvalósítása
A feladat egy tudományos publikációban bemutatott megoldás tanulmányozása, elemzése, és megvalósítása tetszőleges programozási környezetben. A projekthez megfelelő szoftvertechnológiai támogatást kell biztosítani, egy projektvezető eszköz segítségével vezetni. A feladatok és tevékenységek vezetése mellett (issue tracking) a kódot verziókövetéssel kell ellátni. A projektet 15-20 perces előadás keretében kell bemutatni, amely két részből áll:
- A feladat bemutató prezentációja, amely ismerteti a kutatás tárgyát a publikáció alapján, valamint a megvalósítás tervét, a lehetőségeket, illetve korlátokat.
- A megvalósítás bemutatása, a kapott eredmények összevetése a publikációban ismertetekkel.
Az alábbi listában találhatóak javaslatok, de egyeztetést követően további térinformatikai publikációk is választhatóak.
-
Közösségi mobil parkolás-segítő alkalmazás: A feladat egy olyan mobilalkalmazás megvalósítása, amely közösségi alapon geofencing és aktivitás monitorozással elősegíti a szabad parkolóhely keresését, a következő publikáció alapján:
Rinne, M., Törmä, S.: Mobile crowdsensing of parking space using geofencing and activity recognition, 10th ITS European Congress, 2008. -
Genetikus algoritmus alapú úthálózat detektálás: A feladat egy olyan alkalmazás megvalósítása, amely genetikus algoritmus segítségével detektál úthálózatokat nagy felbontású távérzékelt felvételeken, klaszterezés segítségével, a következő publikáció alapján:
Liu, H., Li, J., Chapman, M. A.: Automated Road Extraction from Satellite Imagery Using Hybrid Genetic Algorithms and Cluster Analysis, Journal of Environmental Informatics, 1 (2), pp. 40-47, 2003. -
Erdőtűz detektálás műhold-felvételek alapján: A feladat egy olyan alkalmazás megvalósítása, amely a multispektrális műholdfelvételek (pl. Landsat) alapján meghatározza a potenciálisan aktív tűzzel érintett, forró területeket, a következő publikáció alapján:
Murphy, S. W., et al.: HOTMAP: Global hot target detection at moderate spatial resolution, Remote Sensing of Environment, 177, pp. 78-88, 2016. -
Színtelítettség alapú képszegmentálás: A feladat a HSV színtéren alapuló, a szegmentálást a telítettségi komponensből indító digitális képszegmentálási módszer megvalósítása és összvetése az RGB színtér alapú szegmentálással, a következő publikáció alapján:
Vadivel, A., et al.: Segmentation using Saturation Thresholding and its Application in Content-Based Retrieval of Images, International Conference Image Analysis and Recognition, pp. 33-44, 2004. -
Intenzitás alapú felszín-borítottság vizsgálat: A feladat egy olyan alkalmazás megvalósítása, amely légi lézerszkenneléssel gyűjtött LiDAR (Light Detection and Ranging) pontfelhők intenzitási értékeiből képes elemi felszín osztályozás végrehajtására, a következő publikáció alapján:
Song, J., et al.: Assessing the Possibility of Land-cover Classification Using Lidar Intensity Data, International Archives of Photogrammetry, Remote Sensing and Spatial Information Sciences, 34, 2012. -
Változásdetektálás városi környezetben hisztogram küszöböléssel: A feladat egy olyan alkalmazás megvalósítása, amely azonos területről készített multitemporális LiDAR pontfelhők révén meghatározza az épületeket és változásaikat, a következő publikáció alapján:
Vu, T. T., Matsuoka, M., Yamazaki, F.: LIDAR-based Change Detection of Buildings in Dense Urban Areas, Geoscience and Remote Sensing Symposium, pp. 2413-3416, 2004 -
DEM generálás és épület detektálás LIDAR alapon: A feladat célja egy olyan alkalmazás elkészítése, amely a megadott pontfelhőből digitális domborzati modellt (DTM) állít elő az épületek szűrésével, a következő publikáció alapján:
Ma, R.: DEM Generation and Building Detection from Lidar Data, Photogrammetric Engineering & Remote Sensing, 7, pp. 847-854, 2005
Alkalmazási projekt megvalósítása
A feladat egy alkalmazás jellegű térinformatikai szoftver megvalósítása. A projekthez megfelelő szoftvertechnológiai támogatást kell biztosítani, egy projektvezető eszköz segítségével vezetni. A feladatok és tevékenységek vezetése mellett (issue tracking) a kódot verziókövetéssel kell ellátni, a tesztelés során egységteszteket kell használni. A kész alkalmazást 15-20 perces előadás keretében kell bemutatni.
Az alábbi listában találhatóak javaslatok, de egyeztetést követően további térinformatikai projektek is választhatóak.
- Helyzet-érzékeny naptár: A feladat egy olyan naptár mobilalkalmazás megvalósítása, amely a tulajdonos aktuális tartózkodási helye és a soron következő naptáresemény lokációja alapján időben értesíti a felhasználóját a javasolt indulásról. Az alkalmazás konfigurálható autóval, tömegközlekedéssel, biciklivel vagy gyalog történő közlekedésre is.
- Futás teljesítmény mérő: A feladat egy olyan mobil alkalmazás megvalósítása, amely asszisztál futás során (pl. figyelmeztetés időtartamra, alacsony sebességre, megállásra), illetve lehetővé teszi a teljesítmény utólagos megtekintését (átlagsebesség, vertikális változások, útvonal térképes alapon, stb.).
- Nyomkövetés alapú fotó böngésző: A cél egy olyan mobil alkalmazás megvalósítása, amely lehetőséget ad GPS koordinátákkal ellátott fényképek készítésére, címkézésére (vagy kategóriákba sorolására), és azok tárolására. Az alkalmazásból lehet a tárolt képeket böngészni, keresni címke (vagy kategória), illetve térbeli pozíció (kezdőpont és sugár, vagy terület kijelölés) alapján.
- Globális helyzetmeghatározó: A feladat egy olyan grafikus felületű mobilalkalmazás elkészítése, amely képes térképes alapon megjeleníteni a felhasználó helyzetét és sebességét, valamint annak irányát. Az alkalmazáés egy másik nézete képes valós időben megjeleníteni az elérhető és támogatott GNSS műholdak pozícióját a felhasználó helyzetéhez viszonyítva.
- GNSS műholdak nyomkövetése: A feladat egy olyan grafikus felületű alkalmazás elkészítése, amely 3 dimenziós modellen keresztül képes valós időben megjeleníteni a támogatott GNSS műholdak mozgását szabványos NMEA formátumú adatok feldolgozásával.
- Pontfelhő vizualizáció: A feladat egy olyan grafikus felületű alkalmazás megvalósítása, amely lehetővé teszi LiDAR (Light Detection and Ranging) pontfelhők interaktív 3 dimenziós vizualizációját. A felületnek támogatnia kell a szokásos megjelenítési funkciókat, úgy mint a navigálás, nagyítás, forgatás, metaadatok tematikus megjelenítése.
- Városi környezet változásainak vizualizációja: A feladat egy olyan grafikus felületű alkalmazás megvalósítása, amely alkalmas városi környezetben detektált épületváltozások 3 dimenziós vizualizációjára. Adott a városi környezetet lefedő digitális felszínmodell (DSM) két mintavételezési időpontban, valamint ugyanerre a grid rácsra illeszkedően a detektált épületek vertikális értékváltozásai. A feladat a változások (pl. új épület, lebonott épület, stb.) vizualizációja 3D környezetben.
Vendég projekt: Giwer
Projektgazda: Dr. Elek István, ELTE Térképtudományi es Geoinformatikai Tanszék
Rövid leírás: Fejlesztés alatt van egy képfeldolgozó programcsomag (Giwer: GeoImage Workflow Editing Resources, amelyhez igényes megjelenítőt kellene fejleszteni a meglévő helyett.
A feladat részletes leírása:
- Ki kellene dolgozni egy
byte
tömbben tárolt raszteres képek gyors megjelenítését végző user controlt C#-ban, amely egyszerű zoomoló funkciókat tud (in, out, pan, scroll). A képek georeferáltak, vagyis ismertek a sarokpont koordináták. (Lehetnek néhaInt16
tömbben tárolt magasság modellek is). 8 bites greyscale (indexed) és 24 bites rgb fordulhat elő. - A user contoll adja vissza a az egérkurzor koordinátáit, és a hozzá tartozó pixel bájttömbbeli értékét, vagy indexét.
- Több image is legyen rárajzolható a user controllra, vagyis átfedő képek, vagy egymás melletti képek is megjeleníthetők legyenek egymáshoz képest helyes pozícióban.
- A memória kezelés fontos, mert néha igen nagy képek is előfordulnak (400MB-os tiff), vagy például soksávos képek (bil, tif formátumban, 16 bites színmélységben, 150-250 frekvencia sávval).
- A képformátumoktól kezelése nem szükséges, mert minden kép a Giwer saját formátumában van (minden frekvenciasáv egy bájttömb, és nincs olyan eset, hogy valamennyi sáv egyszerre bent kéne legyen a memóriában).